Autor: Administrator

Wciąż pamiętamy o byłych domownikach | 2023-05-16

Pamięć o domownikach naszego domu którzy odeszli jest w naszych sercach i umysłach wciąż żywa, dlatego gdy tylko możemy odwiedzamy ich groby z zadumą i modlitwą. Tak też uczyniliśmy dzisiaj wykorzystując sprzyjającą pogodę.

Więcej
Autor: Administrator

List Minister Marleny Maląg z okazji Dnia Walki Z Dyskyminacja Osób z Niepełnosprawnościami | 2023-05-05

Więcej
Autor: Administrator

Święto 3-go Maja | 2023-05-03

Jak co roku delegacja złożona z przedstawicieli naszych domowników oraz pracowników uczestniczyła w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja.

Więcej
Autor: Administrator

Spotkanie Wielkanocne 06.04.2023 r. | 2023-04-06

Tradycyjnie w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc uczestnicy i pracownicy naszego domu oraz zaproszeni goście i przyjaciele spotkali się przy wspólnym stole, aby pełniej przygotować się do nadchodzących świąt, skupić się na najważniejszym przesłaniu i na wspólnym świętowaniu.

Więcej
Autor: Administrator

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. | 2023-04-02

Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

Więcej
Autor: Administrator

Szykujemy się do świąt | 2023-03-20

Więcej
Autor: Administrator

Dzień Kobiet | 2023-03-08

8 marca mają swoje święto panie, a 10 marca panowie.

Więcej
Autor: Administrator

Spotkanie podsumowujące remont i dostosowanie pomieszczeń ŚDS | 2023-03-07

Dnia 06.03.2023

Więcej
Autor: Administrator

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy i Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. | 2023-02-23

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby. Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 % wśród osób dorosłych, w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 %. Szacuje się także, że około 30-50 % ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne. Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie. Depresję można (i powinno się) leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji. https://www.gov.pl/web/psse-bydgoszcz/23-lutego-ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja

Więcej
Autor: Administrator

ŻYCZENIA NOWOROCZNE | 2022-12-31

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku. Szampańskiej sylwestrowej zabawy i spełnienia marzeń oraz postanowień noworocznych

Więcej
Autor: Administrator

Spotkanie opłatkowe 22.12.2022 | 2022-12-23

W związku z remontem jaki trwa w naszym domu a dzięki uprzejmości i gościnie Opactwa Cystersów w Jędrzejowie za które bardzo dziękujemy mogliśmy jak co roku uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym.

Więcej
Autor: Administrator

Zmieniamy się dla was | 2022-12-09

I zaczęło się prace remontowe idą pełną parą :) - pomimo małych niedogodności nikt z nas nie narzeka. A poniżej kilka zdjęć obrazujących co się dzieje ;)

Więcej
Autor: Administrator

Mikołaj :) | 2022-12-06

Jak co roku odwiedził nas Mikołaj z pełnym workiem prezentów. Nikt z domowników nie pozostał z pustymi rękami - może to świadczyć nie tylko o hojności naszego gościa ale również o tym jacy my wszyscy na co dzień jesteśmy grzeczni ;). Dziękujemy i zapraszamy za rok.

Więcej
Autor: Administrator

Andrzejki 2022 | 2022-11-24

23 Listopada

Więcej
Autor: Administrator

Pamiętamy i dbamy | 2022-11-22

Nie zapominamy o miejscach pamięci

Więcej