14.06.2022 NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKICH NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH I OBOZÓW ZAGŁADY

14 czerwca 1940 roku to data pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. W 2006 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, a od 2015 roku Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Wojewódzkie uroczystości w Jędrzejowie z racji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Uroczystości w których uczestniczyliśmy rozpoczęły się o godzinie 10 w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

Zaraz po nabożeństwie, o godzinie 11 na cmentarzu klasztornym w Jędrzejowie odbyła się dalsza część uroczystości. Uczestników powitał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej głos zabrał Robert Piwko.
Uroczystość miała miejsce przy grobie Wacława Lutyńskiego, uczestnika pierwszego transportu, którym mieszkańców miasta wywieziono do obozów. W Auschwitz otrzymał numer 96. W 1941 roku przeniesiony do KL Dachau. Przeżył wojnę. Przy grobie, słowo do uczestników skierował także ksiądz Przemysław Lutyński, syn Wacława Lutyńskiego.  

Pamiętamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Poprzedni Następny
DATA DODANIA 2022-06-15
DODANNE PRZEZ Administrator
DATA EDYCJI 2022-09-14 13:26:57
EDYTOWANE PRZEZ Administrator