Wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach w ramach projektu Pro Salutae 5.09.2018

Wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach była kolejnym etapem projektu PRO SALUTAE,który organizowany jest w naszym ośrodku od czerwca tego roku. Po pracowitych warsztatach podopieczni mieli okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku.Zapoznali się m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Oczy zwiedzających przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą do miasta sprowadzono pod koniec XVIII w. Niezwykłą atmosferę zwiedzania zapewnia klimatyczne oświetlenie pomieszczeń. Wędrując razem z przewodnikiem, oglądaliśmy m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku. Po wizycie w Muzeum Górnictwa pobieraliśmy kaski, wsiedliśmy do górniczej windy i poprzez szyb Anioł zjechaliśmy na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczęła się niezwykła podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki mieliśmy szansę zobaczyć wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wysokość ok 140cm. Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Jedną z największych atrakcji trasy jest przepływ łodziami. Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć.Po opuszczeniu kopalni udaliśmy się jeszcze zwiedzić pięknie odrestaurowany Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare.



Poprzedni Następny
DATA DODANIA 2018-09-06
DODANNE PRZEZ Administrator
DATA EDYCJI 2020-10-30 17:28:04
EDYTOWANE PRZEZ Administrator